Jak to działa?

Wiesz, co to jest podatek VAT?
VAT to skrót od Value Added Tax (podatek od wartości dodanej). Za każdym razem, gdy coś kupujesz, płacisz VAT. Może to być dowolny towar lub usługa: samochód, chleb lub bilet do kina.

Stop VAT carousel

Dlaczego VAT jest ważny?

Podatek VAT jest uznawany za najbardziej wydajny budżetowo i odporny na kryzysy składnik dochodów państwa. W Unii Europejskiej stanowi on 26% wszystkich wpływów podatkowych.

Czy wiesz, że?

W 2010 r. żołnierze USA znaleźli w Afganistanie, w kryjówce Osamy bin Ladena dokumenty związane z dokonywanymi w Europie oszustwami VAT. It gets even better: pieniądze pochodzące z dokonanych w Wielkiej Brytanii wyłudzeń służyły finansowaniu Al-Kaidy.

Czy wiesz, że?

Co roku 420 mln EUR pochodzących z wyłudzeń VAT przeznaczane jest na finansowanie terroryzmu. Tylko w 2015 r. śledztwo we Włoszech wykazało związek między oszustwami związanymi z podatkiem VAT ma kwotę 1 mld EUR a finansowaniem terroryzmu islamskiego w Pakistanie.

No i fajnie. W praktyce VAT jest podatny na oszustwa i wyłudzenia, które tworzą tzw. lukę VAT – czyli realne straty dla państwa liczone w miliardach

EURO FUNTÓW DOLARÓW

A jednym z najbardziej skutecznych narzędzi kradzieży VAT jest…
Karuzela VAT.

Czy wiesz, że?

W Unii Europejskiej z tytułu VAT pobiera się ponad 34 tysięcy euro na sekundę.

Czym jest karuzela VAT? Historia kradzieży doskonałej.

To jest mniej skomplikowane, niż się wydaje. Wyobraź sobie karuzelę. Kolejni pasażerowie dosiadają się i podają sobie pieniądze, aż w końcu jeden wysiada i oddala się z kasą w nieznane. Pasażerowie to łańcuch stworzonych przez przestępców fikcyjnych firm dokonujących fikcyjnych operacji zakupu i sprzedaży.

W pewnym momencie jedna z tych firm po prostu… znika. A wraz nią znika VAT zainkasowany od klientów. W tym od Ciebie.

Ciekawa historia, ale w jaki sposób
to mnie dotyczy?

Miliardy euro/funtów/dolarów/złotych to kupa kasy. Ile szkół, dróg, szpitali można za to wybudować?

Wysokie ceny najmu? Problemy w służbie zdrowia? Podziękujcie złodziejom VAT. Zagrożenie terroryzmem? Wzrost przestępczości? Również w tym złodzieje VAT mają swój udział.

Czy wiesz, że?

W latach 2010-2017 wpływy z VAT w UE wyniosły 7,8 miliarda EUR. W tym samym czasie straty w wyniku kradzieży i wyłudzeń VAT wyniosły 1,2 miliarda EUR. Sporo kasy, prawda?

Stop VAT carousel

Pewien polityk powiedział, że produkcja fikcyjnych faktur to lepszy biznes niż handel narkotykami. I co w tym jest. To nie sen. To rzeczywistość i realny, dotykający nas wszystkich efekt wyłudzeń i kradzieży VAT.

Gdzie jest wielki, czerwony guzik?
Jak zatrzymać tę karuzelę?

Da się w ogóle to zrobić? Tak, da. Czy to trudne? Tak, to bardzo trudne, ale i warte wysiłku.

Jak to zrobiliśmy w Polsce?
Dziś Polska jest krajem o ustabilizowanej gospodarce, krajem „na piątkę”

5%
bezrobocia
5%
wzrostu gospodarczego

A poziom wyłudzeń i kradzieży VAT spadł poniżej średniej europejskiej.

Czy wiesz, że?

Co roku 420 mln EUR pochodzących z wyłudzeń VAT przeznaczane jest na finansowanie terroryzmu. Tylko w 2015 r. śledztwo we Włoszech wykazało związek między oszustwami związanymi z podatkiem VAT ma kwotę 1 mld EUR a finansowaniem terroryzmu islamskiego w Pakistanie.

Jednak kilka lat temu sytuacja była….zła.
W latach 2008-2015 Polska z tytułu nielegalnych machinacji przy VAT straciła około 260 miliardów złotych.

Za 260 miliardów złotych można:

Wybudować 660
specjalistycznych szpitali
Potroić liczbę
autostrad
Wysłać każdego na półtoramiesięczny
urlop
Kupić 10 mld
podręczników szkolnych
Kupić 265 samolotów
Dreamliner
Opłacić energię elektryczną w każdym domu
na 162 wprzód.

W 2015 roku polski rząd powiedział „dość”
i poszedł na bezpardonową wojnę z karuzelami VATowskimi.

Pierwszym krokiem było powołanie w polskim Ministerstwie Finansów czegoś, co można nazwać wewnętrznym Microsoftem. Zatrudniono najlepszych doradców podatkowych i specjalistów: prawników, analityków i programistów. Następnie nadszedł czas na rozwiązania prawne i wykorzystanie Big Data w walce z przestępcami. Wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny zbierający od przedsiębiorców dane, które następnie trafiły do analityków oraz informatyków opracowujących algorytmy typujące podejrzanych.

Efekty były bardzo obiecujące, ale nie było to nic, czego inne kraje u siebie już nie zrobiły.

Stop VAT carousel

Przełom!

Mając już solidne podstawy i zaplecze intelektualne niezbędne do prowadzenia wojny z karuzelami VATowskimi, Polska jako pierwszy kraj w Europie, udostępniła bankom oprogramowanie, przy pomocy którego banki, jako instytucje zaufania publicznego, mogły identyfikować puste faktury i informować o nich urząd skarbowy - bez ujawniania danych uczciwych klientów.

I to w połączeniu z całym procesem analitycznym okazało się najskuteczniejszym sposobem walki z przestępcami VAT.

W ten oto „prosty” sposób Polska jest liderem w ograniczeniu luki VAT, która jest niższa od średniej europejskiej.

Czy wiesz, że?

W ten oto „prosty” sposób Polska jest liderem w ograniczeniu luki VAT, która jest niższa od średniej europejskiej.

Czy wiesz, że?

Polskie Ministerstwo Finansów wysyła SMS do przedsiębiorcy z informacją, jeśli w rozliczeniu VAT coś się nie zgadza. A potem… obserwuje reakcję. Just kidding! Celem SMS jest wsparcie i ochrona przedsiębiorcy oraz korekta zwykłych, ludzkich, niebędących wynikiem przestępstwa błędów, które też wpływają na wielkość luki VAT.

Czy wiesz, że?

Polska, jako pierwszy w Europie kraj, wykorzystała do analizy Big Data dane pochodzące ze STIR-programu monitorującego przepływy bankowe i identyfikującego puste faktury.

Chcesz wiedzieć więcej?

Inne źródła: